Thursday, 5 May 2016

Kardemir Karabükspor neden düşüyor ?

Kardemir Karabükspor defansı neden bozuldu ? Son sonuçlar neden herkesi üzüyor ? Sistemin içinde olunca, tarafsız gözle bakabilmek zorlaşabiliyor. Öyle olunca da duygusal tepkiler artıyor. Takım başarılı olacaksa bunu oyuncular sağlayacaktır. Bu doğru ama oyuncuların kapasite sınırları vardır. Teknik yönetim istediği yöntemi kullansın, bu sınırlar bilinmedikçe sportif başarı artmaz.

Geliştirdiğimiz yöntemle oyuncuların sınırlarını tahmin etmek mümkündür. Böylece takım performansını da tahmin etmek mümkündür. Bu tahmin sonucu tedbir almak ve ileride yaşanacak sorunları bugünden ortadan kaldırmak mümkündür. Bunun için zihniyet değişikliği gereklidir. Diğer takımlardan farklı bakabilmeli, yeni yöntemlere açık olmalıdır. 


Örnek verelim:

2015 aralık ayında Takım çok parlak dönem yaşadı: ortalama 0.75 gol farkla kazandığı 12 maçlık seri yakaladı. Ardından düşüş geldi ve ortalama 1.25 gol farkla kaybettiği seri yakaladı. 
Önce yükseliş, sonra düşüş yaşamış oldu. Her takımın performansı düşer, yükselir, düşer. Önemli olan bu dalgalanmaları yönetebilmektir. Oyunun içinde olunca bunu yönetmek zordur çünkü yaklaşan sorunları görmek çoğu kez mümkün olamıyor.

Son duruma bakalım: nisan 2016 başında 12 maçta ortalama 0.67 gol farkla kazanırken Takım sınıra gelmişti. Yani geçmişte olduğu gibi, performansı düşecekti.

Nisan ayı başında yaklaşan sorun görülmediği için bugünkü durumdan şikayetçi olmak yanlıştır.

Sorun geçmişte çözülebilirdi. 

Bundan sonra ne olur ?

Farklı yöntem kullanılmadıkça sorun büyüyecektir. Takım yönetimi bu tür destekleri almalıdır.


No comments:

Post a Comment