Wednesday, 7 October 2015

Başakşehir nereye ?

Durum analizi
Tarifsel analiz
Tahminsel analiz
Reçetesel analiz.

Klüp yönetimleri genelde ilk 2 aşamayı tamamlamaya çalışarak takım performansını yükseltme çabası içindedirler. Bu çaba için kullandıkları ticari yazılımların yetersizliği üzerine kısaca şunu belirtelim: bu yazılımlar yapabilecekleriyle başarı getirecek olsa idi her satın alanın başarıya ulaşması gerekmez miydi ?

Mesele yazılımla değil tasarım ve modelleme ile ilgilidir. Yazılımınız modellemenizi uygulamaya geçirecek yetenekde olmalıdır. Deneme yanılma ile daha faydalı modellemeye bu şekilde ulaşilabilir.

Bu açıklama sonrası vaka incelemesi yapabiliriz:

Başakşehir için Kayseri maçı galibiyeti önemli idi: tek golü bulduğu o maçta Galatasaray'a hazır olabilirdi. Açıkçası fikrimiz o yönde idi. ANCAK, Astana maçını oynayacak Galatasaray faktörünü göz ardı etmiştik. O maçta gösterdiği performansın "doğrusal olmayan bakış" ile analiz edilmesi gerekiyordu. Başakşehir'in mağlubiyetini buna bağlamaktayız.

Durum analizi:
şubat 2015den bu yana oynanan tüm maçlarını incelediğimizde "farklı galibiyet" motorunun giderek yavaşladığını görmekteyiz.
Bir dönem 12 maçta ortalama 0.58 gol farkıyla kazanırken artık ortak (-0.17)  farkla kaybetmektedir.

Bir dönem 12 maçta ortalama 2.40 toplam gol ile maçları bitirirken son durumda 2.30 seviyesine düşmüştür.

Toplam gol performansı iki dönem için benzer iken puan kayıpları yüksektir.

Reçetesel analiz:

Maçlardaki gol sayısı benzer iken sonucu aleyhine çeviren savunma performansını nasıl düzeltebilir ?

Hedef bu ise (ki olmayabilir) temel reçete bellidir: sağlam savunmayı yapan takımların özellikleri nelerdir ? Bu özelliklerin ne kadarını Başakşehir oyuncuları ve takım yapısı kapsamaktadır ?

Sayısal ifadeyle bitirelim: 500den fazla takım içinde sağlam savunma yapısına gidenlerin ( halen başarılı görünmeseler de, olacaklar) karne notu (bize göre değerlendirme sonucu) 99.50 altındadır.

Başakşehir için bu değer 100.06 seviyesindedir.

O halde takımı bu ortalamaya ne şekilde yaklaştırabiliriz ? Savunma için doğru reçetenin ilk sorusu olacaktır.

Devam edeceğiz..






Tuesday, 6 October 2015

Antalya kayıpları

Antalya futbol takımı da körlük içinde ileryelenlerden: riski yükselterek başarı yakalamaya çalışıyor.

Aşağıdaki tabloda göreceğiniz gibi maçları giderek daha düşük farkla kazanıyor ama risk seviyesi yükseliyor.

DÖNEM Fark Attığı Yediği Toplam Maç Risk
  0,24 1,62 1,38 3,00 21 1,95
Jul-Sep 2015 0,10 1,70 1,60 3,30 10 2,23
Apr-Jun 2015 0,36 1,55 1,18 2,73 11 1,75


Küme düşme adayı olarak düşünebiliriz.



Monday, 5 October 2015

Altınordu neden düşüyor : riskini yönetemiyor

Altınordu önemlidir bilimsel çalışma önemlidir ama duruma göre model değiştirmek gereklidir. Bu konuda başarısız kaldığını belirtmemiz gerekir. Mesleki körlükle ticari programlar arası git-gel sonucu içinde ikilem yaşandığını düşünebiliriz.

DÖNEM Fark Attığı Yediği Toplam Maç Risk
  0,45 1,79 1,33 3,12 33 2,11
Jul-Sep 2015 -0,09 1,27 1,36 2,64 11 1,51
Apr-Jun 2015 2,67 3,33 0,67 4,00 9 2,00
Jan-Mar 2015 -0,62 1,15 1,77 2,92 13 1,45

Temmuz başındaki yazımızdan bu yana beklentimizin öteside düşüş gösterdi. Bunun sebebini görebildiklerini sanmıyoruz çünkü buna fırsat varken müdahele edilmediğini rakamlar söylüyor.

Temmuz - eylül 2015 döneminde 11 maç oynandı ve ortalama olarak yediği gol sayısı hızlı arttı (0.67den 1.36ya yükseldi). En azından yolun yarısında müdahele edilebilirdi.

Son 3 döneme baktığımızda ise risk  seviyesi halen yüksektir: 2.11

Başarılı takımlarda bu değer 1.50 altındadır. 

Risk giderek artıyor..

Sunday, 4 October 2015

Torku Konyaspor yükseliyor

Torku Konyaspor nereye gidiyor ? Giderek riskini düşüren takım kimliğiyle gelecekte daha iyi yere gelecektir. Duyum veya sezgisel analize gerek yok. Rakamlar gelişimi gösteriyor.

En sağ kolon "dalgalanma", aldığı sonuçlardaki riski gösteriyor. Dalgalanma ne kadar az ise gelecekteki performansı o kadar iyi olacak demektir. Geçen sezon 1.80 üzerindeki dalgalanmanın son 2 çeyrekte düşüyor olması değerlidir.
Rakipler dikkat etsin, sağlam geliyorlar.




DÖNEM Fark Attığı Yediği Toplam Maç Dalgalanma
  -0,02 1,07 1,09 2,16 55 1,86
Jul-Sep 2015 0,00 1,00 1,00 2,00 7 1,53
Apr-Jun 2015 0,20 0,90 0,70 1,60 10 1,03
Jan-Mar 2015 -0,15 0,92 1,08 2,00 13 1,52
Oct-Dec 2014 -0,50 1,19 1,69 2,88 16 2,68
Jul-Sep 2014 0,78 1,33 0,56 1,89 9 1,48

Friday, 2 October 2015

Samsunspor neden kaybeder ?

Samsunspor neden kaybeder ?

Fazla söze gerek yok. Doğru modellenirse mesaj alınıyor: Takım kötüye gidecek risk seviyesindedir.

Son 2 çeyrekte yüksek risk düzeyi ve maçları ciddi farkla kazanıyor olması düşüş döngüsünün yaklaştığını göstermektedir.

Böyle olmayabilirdi ama yanlış oyuncularla takımın tasarlanmış olması bu noktaya getirmiştir.


DÖNEM Fark Attığı Yediği Toplam Maç Risk
  0,95 1,84 0,89 2,74 38 1,71
Jul-Sep 2015 1,29 2,43 1,14 3,57 7 1,80
Apr-Jun 2015 1,17 2,08 0,92 3,00 12 1,80
Jan-Mar 2015 1,25 1,75 0,50 2,25 12 1,66
Oct-Dec 2014 -0,29 1,00 1,29 2,29 7 1,25

Thursday, 1 October 2015

Osmanlıspor risk bölgesinde

Başarıda istikrar taşıyan takımları inceledik: 

- gelecekteki başarı durumlarını ölçmek adına potansiyel güçlerini belirledik (1. sayı)
- mevcutdaki durumlarını görmek adına maç başına gol averajlarına baktık (2.sayı)

1. sayı / 2. sayı yaptığımızda bulduğumuz oran 90 ve üzerindeyse durum kötü değildir. 100 üzerinde ise istikrarlı başarı ihtimali yüksektir.

Çıkan rakama göre de durumu daha iyileştirme amaçla reçetesel çalışma yapılabilir.

Osmanlıspor neden riskli bölgededir ?

Nisan - Eylül dönemi maçlarında 1. sayı: 100.1,  2.sayı:1.2381 değerindedir.
İkisini oranladığımızda çıkan rakam (81) 90dan oldukça ufaktır.

Bir başka deyişle, Osmanlıspor'u bu noktaya getiren (yüksek maç averajı) ileride işe yaramayacak ve düşüşe geçecektir.

Reçete ise, bu düşüşe sebep olacak alt problemleri ortaya dökmekten geçiyor. 




Bursaspor neden düşer ?

Bursaspor futbol takımı nereye gidiyor ?

4 analiz adımında olmuş ve olabileceklere bakalım.

Bu adımların detayına girmeden kısa ifadeler kullanalım.
Bu bir rapor değildir, bakışımızı özetlemektedir.

Adımlar

1- Durumsal analiz
2- Tespitsel analiz
3- Tahminsel analiz
4- Reçetesel analiz




1- Durumsal analiz

DÖNEM Fark Attığı Yediği Toplam Maç
  0,57 1,87 1,30 3,17 23
Jul-Sep 2015 0,00 1,40 1,40 2,80 10
Apr-Jun 2015 1,00 2,23 1,23 3,46 13

2015 3. çeyreğinde  10  maçta ortalama 1.40 gol atarak, 1.40 gol yiyerek maçları 0.00 gol farkıyla kazandı
2015 2. çeyreğinde  13  maçta ortalama 2.23 gol atarak, 1.23 gol yiyerek maçları 1.00 gol farkıyla kazandı

Bu dönemlerde 22  maçta ortalama 1.87 gol atarak, 1.30 gol yiyerek maçları 0.57 gol farkıyla kazandı

Ortalama performansı: 0.57 (özet)

Bu özeti oluşturan detaylarda, yani maç içi hareketlerde ileriye yönelik mesajlar saklıdır.

2-Tespitsel analiz

Tablo tek başına anlam taşımaz. Oynanan 22 maç içi performansa baktığımızda, dalgalı, istikrarsız halin devam ettiğini görmekteyiz. 

3-Tahminsel analiz 

Ortalama performansının altında geçen son dönem maçlarına bakarsak, az da olsa istikrarlı oyunu devam ettirebilir. Ancak sürdürülebilir değildir. Zira yüksek performansla geçen geçmiş dönemlerde maç içi hareketlerde problemler vardır.
Reçetesel analizle düzeltilebilir.

Son 12 maçı ortalama 0.21 gol farkıyla kazandı

Tahmin :Gelecek 12 maçta ortalama 1.00 - 1.25 gol   farkla kaybetme eğilimi kuvvetlidir.

Sürdürülebilir başarıdan istikrarsızlıkdan dolayı uzaktır.


4- Reçetesel analiz

3. adımdaki tahminimize göre takım içi kombinasyon yeniden tasarlanmalıdır. Hedef galibiyetler ise farklı, beraberlikler ise farklı yaklaşımlar uygulanmalıdır.