Saturday, 2 April 2016

Galatasaray, medya, algı problemi

Futbol basit bir oyundur.  Tecrübe veya sezgiyle söylenebilecek bu ifadeyi, analitik olarak da belirtmemiz mümkündür. Yorumcuların bazı ifadeleri doğrudur çünkü veri biliminde yeri vardır. Çoğu yanlıştır çünkü inançlara bağlıdır veya tecrübeleri o  formatta konuşmalarını gerektirir. Burada şaşılacak veya yadırganacak durum yoktur. Ancak bu ifadelerin fazlaca talep görerek inancan dönmesi tehlikelidir. Gerçeklikten uzaklaşmayı sağlar.
Gerçek vaka üzerinden gidelim yine:
Ocak 2016: Galatasaray 7 maç yapıyor.  Ortalama 1.43 gol farkıyla kazanıyor.  1 mağlubiyet, 1 beraberlik, 5 galibiyet.
Manşetlerde Galatasaray. Henüz Avrupa maçlarını yapmamışken (Lazio) bu temponun galibiyetler getireceği düşünülüyor. Yaşam bir döngüdür. Doğru araçlar ile bu döngüyü tahmin etmek ve yönetmek mümkündür.
Halbuki karar sistemimizde risklerin arttığı görülmekte idi. Aşırı riskli durumlar da oluşabilirdi. Yani bunun alt yapısı hazırlanıyordu. Buna rağmen görüntü endişe verici değildi.

Şubat 2016: Yine 7 maç.  Ortalama (-0.43) gol farkıyla maçları kaybederken 3 mağlubiyet, 2 beraberlik ve 2 galibiyet.
Mart 2016: Oynanan 3 maç.  3 beraberlik. Bu maçların ikisi kendi sahasında oynandı.
İncelemeyi, ocak ayı öncesi ve şubat ayı sonrasına götürsek de durum değişmeyecektir. Her takımın döngüsü vardır. Duruma bakarak, genel akışta nerede olduğunu görmeniz oldukça zordur.  Dolayısıyle tedbir olarak gördüğünüz de yanlışa götürebilir.No comments:

Post a comment